Digitalt verktyg öppnar för en mer hållbar byggindustri

Bild 1 av 1
Flygbild över ett stenbrott

En forskargrupp vid Chalmers har utvecklat ett digitalt verktyg som underlättar för producenter av bergmaterial att kontrollera hållbarheten i sina verksamheter. Med verktyget Plantsmith får företagen bättre kontroll över sina egna produktionsprocesser och miljödata, och stöd för att skapa miljödeklarationer.

Bergmaterial som sand och grus, också kallat ballast, är en väsentlig del av byggindustrin. Precis som inom många andra branscher ställs allt högre hållbarhetskrav på ballastproducenter för att styra industrin mot klimatmålen, något som kan vara en utmaning framför allt för mindre företag. Ett exempel på detta är att producenterna ska ta fram och publicera miljödeklarationer för sin verksamhet. Miljödeklarationer kallas också för EPD:er (Environmental Product Declaration) och beskriver vilken miljöpåverkan en produkt har genom hela sin livscykel. Dokumentet används bland annat som informationsunderlag för potentiella kunder.

Att skapa EPD:er kräver tid och resurser, något som ofta är en bristvara. Detta problem inspirerade en forskargrupp vid Chalmers att utveckla Plantsmith – ett branschspecifikt digitalt verktyg som underlättar för ballastproducenter att skapa EPD:er och dessutom ger dem möjlighet att utveckla hållbarheten för sina verksamheter.

– När vi började med det här projektet för några år sedan såg vi att det kan vara komplicerat för producenterna att göra egna miljöberäkningar. Ofta anlitar man externa konsulter för att sammanställa data, utföra beräkningarna och ta fram EPD:er. Det blir dyrt för producenterna och de får också ganska lite insyn i processen, säger Gauti Asbjörnsson, en av forskarna i gruppen Chalmers Rock Processing Systems som ligger bakom verktyget.

Gauti Asbjörnsson

I Plantsmith kan producenterna själva mata in sina miljödata och annan verksamhetsspecifik information för att sedan låta verktyget utföra miljöberäkningarna och ta fram en EPD.

– Vi vill att producenterna ska ta kontroll över sina egna miljödata och produktionsprocesser. Vi hoppas att vårt verktyg kan göra en EPD till något mer än ett dokument som redovisar producenternas miljöpåverkan för kunderna. Att det även kan användas internt inom företagen för att utvärdera och effektivisera verksamheten, säger Gauti Asbjörnsson.

Simuleringar ska främja hållbar produktion

Utöver att skapa EPD:er kan verktyget även användas för att simulera produktionsprocesser. Syftet med simuleringarna är att producenterna lättare ska kunna utvärdera hållbarheten och effektiviteten hos sina verksamheter och undersöka hur de kan förbättra dem.

– Med simuleringsverktyget får producenterna ut data som till exempel hur mycket energi som förbrukas i processen, vilken storleksfördelning det blir på materialet som produceras och även utnyttjande av maskinerna samt kostnad per sortering, säger Gauti Asbjörnsson. 

Efter att ha fått sin produktionsprocess simulerad kan producenterna utforska vilka konsekvenser olika förändringar i processen får, både för produkten och miljöpåverkan. De kan exempelvis byta ut en dieselmaskin till en eldriven och se hur mycket utsläppen skulle minska.

– Vi vill hjälpa producenterna att fatta välinformerade beslut för att utveckla sina verksamheter. Genom att analysera och sedan justera sina processer kan man maximera utfallet från sin produktion och sälja så mycket som möjligt samtidigt som man förbrukar så lite som möjligt. Det gynnar både ens egen verksamhet och miljön, säger Gauti Asbjörnsson.

Nya möjligheter till benchmarking

Plantsmith är det första EPD-verktyget som är specifikt för bergmaterialindustrin. Med ett branschspecifikt verktyg ökar möjligheten att kunna jämföra olika producenters miljöpåverkan.

– Hittills har det varit svårt för producenterna att jämföra sig med varandra, dels eftersom inte alla har EPD:er, dels eftersom de EPD:er som finns är framtagna med olika verktyg som inte är specifika för branschen. Det kan leda till skillnader i beräkningarna som gör att de inte är helt jämförbara, därför vi vill ha ett branschspecifikt verktyg så att alla räknar på samma sätt, säger Gauti Asbjörnsson.

Just nu är ett fokus i projektet att utveckla en funktion för benchmarking i verktyget, för att kunder ska kunna använda det för att se vilka producenter som matchar deras krav, och för att producenterna ska kunna jämföra sig med andra i branschen.

Med benchmarking-funktionen ska man kunna se en karta över alla ballastproducenter i Sverige och klicka på dem för att se deras prestanda. Man ska också kunna filtrera på olika egenskaper för att exempelvis få fram alla producenter som använder återvunnet material, och jämföra producenterna när det kommer till faktorer som bland annat koldioxidutsläpp och energiförbrukning.

– Om vi kan använda informationen som finns i EPD:erna och visualisera den på ett lättillgängligt sätt så blir det mycket enklare för företagen att se var de ligger i förhållande till varandra, och förhoppningsvis använder de den informationen som motivation till att utveckla verksamheten vidare, säger Gauti Asbjörnsson.

Ett verktyg byggt av samarbete

I projektet EPD-Berg som ligger bakom verktyget Plantsmith ingår 11 samarbetspartner utöver forskargruppen själva, bland annat både stora och små företag från industrin. Samarbetet är väsentligt för utvecklingen av verktyget och anledningen till att det kommit dit det är idag, menar Gauti Asbjörnsson.

– Våra industripartner har en avgörande roll i det här projektet. Tack vare dialog med dem kan vi göra verktyget bättre och säkra att det är relevant för industrin. För dem är samarbetet viktigt eftersom de får insikt i hur verktyget utvecklas, så att de kan använda det på bästa sätt i sina verksamheter.

Utöver företag från industrin deltar även Svenska Miljöinstitutet (IVL) och Göteborgs stad i samarbetet.

– Samarbetet med IVL ger ett slags verifikation på att vårt verktyg är trovärdigt, tack vare deras kunskap om EPD:er och ansvar för miljödatabasen där alla EPD:er publiceras. Göteborgs stad är också en viktig partner eftersom Göteborg är en kommun som satsar mycket på hållbarhet, med målsättningen att 50 procent av ballastmaterialet de köper in ska vara återvunnet, säger Gauti Asbjörnsson.

Ökande intresse och internationell potential

Idag används Plantsmith av ett mindre antal ballastproducenter i Sverige, men forskargruppens mål är att lansera verktyget på marknaden under 2025. Kraven på producenter att ha en EPD har ökat, vilket lett till en tydligt ökad efterfrågan sedan arbetet med verktyget inleddes för fem år sedan. Gruppen planerar också att göra verktyget tillgängligt på den europeiska marknaden med 26 000 ballastanläggningar, många småproducenter, som skulle ha stor hjälp av verktyget.

 – I slutändan handlar det om att bidra till en hållbar och cirkulär bergmaterialindustri och byggbransch, genom att göra det enklare för producenterna att uppfylla hållbarhetskraven, säger Gauti Asbjörnsson.

Mer om EPD-Berg

I projektet EPD-Berg ingår Chalmers Rock Processing Systems, IVL Svenska Miljöinstitutet, NCC, Roctim, Swerock, Skanska, MaserFrakt, BDX, Schweden Splitt AB, TRB, Sveriges Bergmaterialindustri (SBMI) och Göteborgs stad. Projektet finansieras av Vinnova.

EPD-Berg finns med på IVAs 100-lista över aktuell forskning med potential för nyttiggörande, som publicerades i november 2024.

Läs om projektet EPD-Berg på IVA:s webbplats

Läs mer om Chalmers Rock Processing Systems

Vill du använda verktyget Plantsmith? 

Planen är att lansera Plantsmith på marknaden under 2025, men det går att få tillgång till verktyget redan nu. Kontakta forskarna om du vill ha mer information.

Gauti Asbjörnsson
  • Docent, Produktutveckling, Industri- och materialvetenskap
Erik Hulthén
  • Biträdande professor, Produktutveckling, Industri- och materialvetenskap